Jaro klepe na dveře a s ním také dotěrná klíšťata. Tito drobní parazité jsou nejen nepříjemní, ale mohou přenášet nebezpečné nemoci. Kolem klíšťat však koluje mnoho mýtů, které mohou vést k neúčinné ochraně nebo dokonce k rizikovým postupům při jejich odstraňování. V tomto článku si posvítíme na nejčastější omyly a uvedeme je na pravou míru.
Mýtus č. 1: Klíšťata padají ze stromů
🛑 Nepravda!
Jedním z nejrozšířenějších mýtů je představa, že klíšťata číhají na větvích stromů a seskakují na nic netušící oběť. Ve skutečnosti klíšťata obývají nízkou vegetaci, jako jsou trávy, keře nebo spadané listí.
Klíště se ke svému hostiteli dostává tak, že si na něj počká v porostu a přichytí se, když se zvíře nebo člověk otře o rostlinu, na které právě číhá. Zvlášť nebezpečné jsou vysoké trávy a zarostlé okraje cest – tedy přesně ta místa, která naši čtyřnozí parťáci milují. Jakmile se klíště zachytí, začne si hledat ideální místo k přisátí. To může trvat i několik hodin.
📌 Pravda: Klíšťata se nevyskytují na stromech, ale v trávě a keřích do výšky zhruba jednoho metru.
Mýtus č. 2: Klíště je potřeba vyšroubovat
🛑 Špatně!
Mnoho lidí si myslí, že klíště má jakýsi „závit“, a proto se musí vyšroubovat doleva nebo doprava. To je ale nesprávná představa – klíště se do kůže nešroubuje, ale pomocí speciálního sosáku se zakotví háčky do tkáně hostitele.
📌Jak správně vytáhnout klíště
Klíště uchopte co nejblíže k pokožce (nejlépe speciální pinzetou nebo háčkem na klíšťata) a pomalu, ale pevně ho vytáhněte kolmo nahoru. Pokud to uděláte opatrně, nemusíte se bát, že se klíště přetrhne.
Pokud k přetržení klíštěte přece jenom dojde, nepanikařte. V drtivé většině případů si tělo se zbytkem klíštěte poradí.
Kroucením byste mohli naopak nadělat více škody, než užitku. Čím déle a násilněji budete s přisátým klíštětem manipulovat, tím zvýšíte šanci, že vyzvrátí obsah svého žaludku přímo do krve hostitele. Mnohonásobně se tak zvyšuje riziko přenosu nejen Borrelia burgdorferi, tedy původce lymské boreliózy, ale i dalších bakterií.
Mýtus č. 3: Klíště lze bezpečně "udusit" olejem nebo mýdlem
🛑 Nebezpečný omyl!
Někdy se doporučuje potírat klíště olejem, mýdlem nebo jinými mastnými látkami, aby se „udusilo“ a samo odpadlo. To je ale velmi riskantní metoda, a to ze stejných důvodů, jako bylo zmíněno výše. Klíště začne v reakci na dušení zvracet, a tím vypouštět infekční látky do rány. Tím se dramaticky zvyšuje riziko přenosu nebezpečných nemocí.
📌 Správný postup: Nikdy klíště nepotírejte olejem ani jinými látkami. Vždy ho odstraňte co nejrychleji mechanicky, tedy pinzetou nebo háčkem. Až poté dezinfikujte.
Mýtus č. 4: Klíště musí být přisáté alespoň 24 hodin, aby přeneslo nemoc
🛑 Ne vždy pravda.
Obecně platí, že riziko infekce roste s délkou přisátí klíštěte – čím déle je klíště přisáté, tím vyšší je pravděpodobnost přenosu boreliózy nebo jiných nemocí. To ale platí zejména pro bakterie, které se nacházejí v trávicím traktu klíštěte.
U některých infekcí však může přenos proběhnout už během několika hodin. Příkladem je virus klíšťové encefalitidy. Jedná se o virus, který se nachází ve slinných žlázách klíštěte, proto se může dostat do těla téměř okamžitě. Proto je zásadní kontrolovat chlupáče po každé procházce a klíšťata odstranit co nejdříve.
📌 Důležité: Čím rychleji klíště odstraníte, tím nižší je riziko nákazy.
Mýtus č. 5: Klíště v zimě nepřežije
🛑 Omyl.
Mnoho lidí se domnívá, že klíšťata v zimě umírají, ale ve skutečnosti se dokážou skvěle přizpůsobit nepříznivým podmínkám. Když teplota klesne pod bod mrazu, klíšťata se ukrývají do spadaného listí, mechu nebo půdy, kde přečkávají chladné období.
Jakmile teploty vystoupí nad 5 °C, znovu se aktivují a začnou hledat hostitele. Právě proto se první jarní klíšťata objevují už velmi brzy, někdy i v únoru.
📌 Realita: Klíšťata mohou přežít zimu a jakmile se oteplí, jsou opět aktivní.
Mýtus č. 6: Přírodní ochrana proti klíšťatům nefunguje
🛑 Záleží na správném výběru.
Někteří majitelé mazlíčků nedůvěřují přírodním antiparazitikům, protože si myslí, že proti klíšťatům nemají šanci. Pravdou je, že některé přírodní produkty skutečně nemusí být tak účinné jako chemické přípravky, ale pokud zvolíte kvalitní a ověřené řešení, mohou být skvělou alternativou.
Mezi osvědčené přírodní metody patří:
- Přírodní přípravky proti parazitům - vyzkoušejte Přírodní sérum proti klíšťatům a blechám od Ecopets
- Bylinné obojky s výtažky z levandule, cedru nebo eukalyptu.
- Éterické oleje (např. tea tree, geránium nebo citronová tráva) – ale pozor, ne všechny jsou vhodné pro chlupáče!
Pivovarské kvasnice přidávané do krmiva mohou změnit pach kůže a odpuzovat klíšťata. - Křemelina (diatomit) – přírodní prášek, který mechanicky narušuje exoskelet parazitů.
Ne každá přírodní ochrana funguje stejně, ale některé metody mohou výrazně snížit riziko přisátí klíštěte.
Jak ochránit chlupáče před klíšťaty?
- Pravidelná kontrola srsti – Po každé procházce důkladně prohlédněte chlupáče, zejména v oblasti uší, slabin a mezi prsty.
- Používání ochranných přípravků – Ať už chemických nebo přírodních, důležité je, aby byly bezpečné a účinné.
- Sekání trávy na zahradě – Klíšťata milují vysokou vegetaci, proto je dobré udržovat trávník krátký.
- Očkování proti klíšťové encefalitidě – I když není dostupné pro psy, lidé by na něj měli myslet.
Klíšťata sice představují riziko, ale pokud znáte fakta a vyhnete se mýtům, můžete lépe ochránit nejen vašeho mazlíčka, ale také sebe.